Propečení steaků závisí na době strávené na grilu či pánci a na intenzitě teploty. Od stupně propečení se pak odvíjí chuť steaku. Necháte-li steak péct krátkou dobu, bude šťavnatější, jemnější a maso bude krvavější. Nyní vás naučíme, jak se stupeň propečení steaků přesně označuje.
- Raw – neboli syrový. Hovězí steaky se v této podobě nepodávají, jsou vhodné pouze na pokrmy jako tatarák nebo třeba carpaccio.
- Blue rare – velmi jemně propečený hovězí steak, někdy též označován jako very rare. Peče se při hodně prudké teplotě, po velmi krátkou dobu. Uvnitř zůstává hovězí steak pěkně krvavý, přičemž opečené okraje jsou zruba 1-3 mm silné.
- Rare – jemně propečený steak, uvnitř by měl být zhruba 51 °C teplý. Okraj steaku je více propečený, silnější, a celkově se začíná zbarvovat do hněda. Uvnitř je stále dočervena zbarvený.
- Medium rare – jinými slovy středně propečený steak, uvnitř by měl být asi 54-56 °C teplý. Vnitřek steaku je zbarven do růžova a postupně se směrem k okraji mění do hnědé barvy. V kvalitních steakhousech a restauracích bude zákazníkovi připraven steak tímto způsobem, pokud neřekne jinak.
- Medium – střed steaku by měl být asi 61 °C teplý, barva řezu je již téměř celá hnědá (až do šeda), avšak střed steaku by měl stále zůstat narůžovělý.
- Medium well – teplota uvnitř steaku by měla být zhruba 64-65 °C, maso už je téměř celé hnědé, avšak uvnitř by stále měly být náznaky růžového středu. Takto upravený steak prakticky ztrácí již svoji šťavnatost.
- Well done – teplota centra steaku je již vyšší než 70 °C, prakticky je propečený zcela do hnědé barvy. Absolutně se z něj vytratila svoje jemnost a šťavnatost a budete si připadat, že žvýkáte gumu. Ve steakhousech a luxusních restauracích vám klidně nemusí chtít takový steak připravit, protože pro některé kuchaře to je plýtvání dobrým masem.